Ana sayfa > Bilgi Merkezi > Hosting > DirectAdmin Panel > Başlangıç - Ticket Destek Sistemi


Başlangıç - Ticket Destek Sistemi




Ticket Destek Sistemi

 

Kontrol paneli, kurulumu tamamlanmış bir mesaj sistemi sunar. Ekranın üst kısmındaki "Message System" linkine tıklayarak, mesaj sistemi menüsüne ulaşırsınız. Bu linkin yanında, kaç mesajınız olduğunu gösteren "... messages waiting" yazısı her zaman olacaktır. Mesajlar, önemli bilgiler içerebilir, o yüzden mesajlarınızı sık sık kontrol etmenizde fayda var.

Mesaj sistemi, iki bölümden oluşuyor: ticket support system (ticket destek sistemi) ve private message system (özel mesaj sistemi). Eğer yardıma ihtiyacınız varsa, “Create a Ticket” linkine tıklayın. Hosting şirketinizin destek hizmetleri, bu ticket aracılığı ile size ulaşacaktır. Üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz. “Private Messages” (Özel Mesajlar) da aynı tabloda gösterilmektedir. Özel mesajlar daha farklıdır, çünkü onlar bir destek ticket cevabıdır. Özel mesajlar; hesaplanmış çalışma süresi uyarıları, sistemle ilgili bildiriler ve hesabınızın limite ulaşmak üzere olduğuna dair uyarılar içerir. Private message’leri okumak için, başlığa tıklayın.

Ticket Oluşturmak

 

1. "Create a Ticket" linkine tıklayın.

2. Mesajınızın önceliğini belirleyin. (Priority)

Low: Problem şu anda zorluk çıkarıyor 
Medium: Problem şu anda zorluk çıkarıyor 
High: Problem acilen halledilmesi gerekiyor

3. “Subject” kısmına, problemi tanımlayan birkaç kelime yazın.

4. “Message” kısmına, problemi detaylı bir şekilde anlatın.

5. "Save" tuşuna basın.

ticket

Destek kutusu, ticket’ınıza cevap verecek ve kutu kapanacaktır. Problem çözümlendiğinde, ticket kapanacaktır, bu da o ticket’a daha fazla ihtiyaç olmadığı anlamına gelir. Eğer beklemekte olan yeni mesajlarınız varsa ve onları ticket listesinde göremiyorsanız; "View Closed Tickets" linkine basın. Eğer probleminizin daha çözülmediğini düşünüyorsanız, kapanmış olan ticket’lar için yeniden yazabilirsiniz.

Önemli Not: Hosting şirketiniz, ticket yollama yetkinliğine sahip olmayabilir. Bu; hosting şirketinin daha farklı bir destek sistemi olduğu anlamına gelir. Eğer bir ticket yaratamıyorsanız, destek bilgi için hosting şirketinizin web sitesini ziyaret edin.




Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

Sık kullanılanlara ekle Sık kullanılanlara ekle    Bu dökümanı yazdır Bu dökümanı yazdır

Also Read
E-Posta (Görüntülenme: 871)